Eibach 21-24 Acura TLX Sedan 2.0 T AWD UB6 / 17-21 Honda Civic Type R Pro-Spacer Kit (20mm Pair) - S90-4-20-045
Eibach
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EIBS90-4-20-045
UPC:
Availability:
This part is back-ordered therefore shipping time will vary.
Clearance Item:
N
MPN:
S90-4-20-045
Special Order:
Y
Adding to cart… The item has been added
Product Overview
Features
  • Widen Your Stance - For Better Handling.
  • Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy.
  • Precision Engineered Hub-Centric - for Perfect Fit and Wheel Balance.
  • Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers.
  • Million-Mile Warranty
Note: Spacers can only be used with wheels that have cut-outs (facing the hub) to clear the stock studs. Please check as follows: Original stud length (i.e. 35mm) minus spacer-thickness (i.e. 25mm) = 10mm excess stud length. The cut-out should have a depth of 11mm. 20mm Spacer / Bolt Pattern 5x120 / Hub Center 64mm May not work with some OE wheels, or may require trimming of OE wheel studs for clearance